Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Statystyka

Użytkowników : 37
Artykułów : 58
Zakładki : 27
Odsłon : 52351

Dzisiaj jest: Poniedziałek
30 Listopada 2015
Andrzejki
Imieniny obchodzą
Andrzej, Justyna, Konstanty, Maura,
Zbysława

Do końca roku zostało 32 dni.
Zodiak: Strzelec
Aktualności
Wpisany przez Ryszarda Mrozika   

Krystyna Suszczyńska
Wczasy Wielkanocne - Kołobrzeg 2016

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy informuje, że planuje zorganizować dla swoich członków „Wczasy Wielkanocne” w  Kołobrzegu w sanatorium „ Chalkozyn”. Wczasy tygodniowe rozpoczynają 26.03.16 do 02.04.2016. Cena za pobyt wynosi 700,00 zł.(w tym śniadanie wielkanocne). Cena nie obejmuje transportu. Zapisy i bliższe informacje można uzyskać w Zarządzie Okręgu przy ul. Czartoryskiego 18  po 15.09.2015r.Serdecznie zapraszamy do skorzystania z w/w oferty.

* * *

Krystyna Nowak

Wypoczynek w Ustroniu Morskim

Zarząd Okręgu PZERiI zorganizował po raz kolejny wczasy dla członków Związku w miejscowości Ustronie Morskie, w dniach 25.08-02.09.2015r. Uczestniczyło w nich 31 osób, pozytywnie nastawionych na wspólne spędzanie czasu na słonecznej plaży, położonej 30 metrów od miejsca naszego zakwaterowania. Pogoda nam sprzyjała, więc w pełni z niej korzystaliśmy. Wieczory spędzano przy muzyce, śpiewach i tańcach, głównie w Zagłębiu. Jeden taki miły wieczór ze słodkim poczęstunkiem  odbył się w naszym ośrodku.
Z propozycji wyjazdowych największą frekwencją (21 osób) cieszył się przejazd zabytkową kolejką do Sianożęt. Cztery osoby zwiedziły piękne ogrody Hortulus. Jedenaście osób pojechało do wzorcowej pasieki, głównie po zakup miodów na okres zimowy.
Wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.


* * *

Krystyna Nowak

Program realizowany przez biuro europosła Janusza Zemke dla zasłużonych i aktywnych uczestników życia społecznego i politycznego województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zarząd okręgowy PZERiI w Bydgoszczy został włączony do tego programu. Nasza obecność była nagrodą za długoletnią pracę społeczną na rzecz naszej organizacji. Mieliśmy okazję zobaczyć piękną architekturę centrum miasta, Atomizm oraz Pałac Królewski, piękne pagody chińskie i japońskie. Największy podziw wzbudził w nas Parlament Europejski o łącznej powierzchni ponad 500 tys.m2. Po Parlamencie oprowadzał nas Janusz Zemke i jego asystenci. Wróciliśmy zadowoleni i wzbogaceni o szczegóły prac w Europarlamencie

Na zaproszenie posła Janusza Zemke przebywa w Brukseli 54-osobowa grupa mieszkańców Kujaw i Pomorza. Pierwszy dzień pobytu w stolicy Europy i zwiedzeniu centrum miasta, skończył się tradycyjnie degustacją potraw belgijskich w restauracji Chez Leon.

Czas pobytu w Brukseli szybko mija. U góry, na pożegnanie
z Parlamentem Europejskim –  tradycyjne zdjęcie grupy pod flagami państw Unii Europejskiej

 

Światowy Dzień Inwalidy

Przewodniczący Zarządu Okręgowego Zdzisław Tylicki serdecznie powitał przedstawicieli władz miasta i wszystkich przybyłych na piknik z okazji Światowego Dnia inwalidy. Było to okazją do refleksji nad sytuacją i losem osób niepełnosprawnych. Przewodniczący podkreślił, że powinniśmy zrobić wszystko, aby osoby niepełnosprawne znalazły swoje miejsce w społeczeństwie. Zarząd Okręgowy PZERiI oraz osiem oddziałów rejonowych co roku z okazji z okazji Światowego Dnia Inwalidy organizują spotkania, wycieczki, pikniki dla osób dotkniętych niepełnosprawnością. Tym razem zorganizowano to na Wyspie Młyńskiej  jednym z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami (Bydgoski Węzeł Wodny) Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova. Był grill, oraz rejs po Brdzie Ondyną XXI. Uczestnicy byli zadowoleni z przebiegu spotkania.


POZOSTAŁE ZDJĘCIA

FILMIK  ŚWIATOWY DZIEŃ INWALIDY


 
Wpisany przez R. Mrozik   

Wszystkie ulgi dla seniorów

emeryci, podróż, przywileje, renciści, ulgi, wakacje, zniżki

Starsi i schorowani ludzie nie mają łatwego życia. Niskie świadczenia sprawiają, że ciężko jest im związać koniec z końcem, dlatego warto wiedzieć, jakie zniżki i przywileje przysługują seniorom. Emeryci i renciści mają prawo m.in. do tańszych podróży pociągiem i autobusem, zniżek w aptekach, a nawet darmowych wejść do muzeów. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i… więcej korzystać z życia.

Tańsze podróże emerytów

Masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ulga ta nie dotyczy przejazdów pociągami EuroCity i InterCity. Pamiętaj jednak, że przejazd "tam" i "z powrotem" jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.

Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie emerytów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Karta seniora

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą wykupić Kartę Seniora, która upoważnia do 50-procentowej ulgi przy nabywaniu biletów na przejazd w klasie 1 lub 2 w pociągach uruchamianych przez PKP InterCity (m.in. w pociągach TLK, EIC, EC). Karta kosztuje 150 zł i można ją nabyć w kasach PKP InterCity. Jest imienna, ważna wyłącznie z dokumentem tożsamości umożliwiającym stwierdzenie wieku. Zakup karty powinny rozważyć zwłaszcza osoby, które sporo podróżują.

REGIOkarta Senior

To propozycja Przewozów Regionalnych dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnia ona do zakupu wszystkich rodzajów biletów tańszych nawet o 30 procent na pociągi czterech przewoźników kolejowych: Przewozów Regionalnych, Arrivy RP, Kolei Dolnośląskich oraz Kolei Wielkopolskich. Kartę można kupić za 49 zł w kasach biletowych Przewozów Regionalnych albo zamówić przez Internet (www. i-pr. pl.).

PKS

Na przejazdy autobusami PKS emerytom i rencistom nie przysługują żadne ustawowe zniżki, podobnie jak u prywatnych przewoźników. Nie znaczy to jednak, że prywatne firmy nie stosują zniżek. Warto się o nie zapytać, wsiadając do autobusu, np. w niektórych gminach emeryci zameldowani tam na pobyt stały mają prawo do ulgowych biletów. Prawo emerytów do ulgowych lub bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej to zawsze decyzja władz poszczególnych miast i gmin.

Podróżowanie z I grupą inwalidzką

Inwalidzi I grupy oraz osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mają prawo do 49-procentowej zniżki na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej, a także do 37-procentowej ulgi na bilety jednorazowe w pozostałych pociągach PKP oraz autobusach PKS. Prawo do ulg przysługuje na podstawie jednego z dokumentów, między innymi wypisu z orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wypisu z orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS, legitymacji osoby niepełnosprawnej wystawionej przez uprawniony organ, które okazuje się wraz z dowodem osobistym.

Osobom niewidomym, uznanym za niezdolne do samodzielnej egzystencji, przysługuje ulga do 93 procent na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej. W pozostałych pociągach oraz autobusach należy się zniżka w wysokości 51 procent.

Tańszy paszport

Opłata za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Ulga w wysokości 50 proc. przysługuje między innymi emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich współmałżonkom (pozostającym na ich utrzymaniu), osobom przebywającym w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczych oraz pobierającym zasiłki stałe, a także kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy o kombatantach. Osoby uprawnione do ulgi za wydanie paszportu płacą 70 zł.

Żadnych opłat nie pobiera się natomiast od:

- osób, które w dniu złożenia wniosku ukończyły 70 lat,

- osób przebywających w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych oraz od osób korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, które wyjeżdżają za granicę w celu długotrwałego leczenia lub konieczności poddania się operacji.

Telewizja i radio bez abonamentu

Z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione są m.in.:

- osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

- osoby, które mają prawo do zasiłku przedemerytalnego

- osoby posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego

- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS

Na poczcie trzeba przedstawić dowód osobisty i decyzję organu emerytalno-rentowego (np. ZUS lub KRUS) o wysokości świad- czenia.

Darmowa komunikacja miejska

W większości polskich miast emerytom i rencistom przysługuje 50-procentowa ulga, natomiast seniorzy, którzy skończyli 70 lat, mogą środkami komunikacji miejskiej (autobusami, tramwajami) jeździć za darmo. O tym, czy przyznać taki przywilej, decydują radni. W niektórych większych miastach można również zakupić tzw. bilet seniora, który upoważnia do darmowych przejazdów. Kosztuje ok. 20-50 zł i jest ważny przez cały rok.

Ulgi telekomunikacyjne

Rabat 50 procent na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament) w TP przysługuje osobom z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności w przy- padku:

- choroby narządu wzroku

- zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu

- zastosowania przez Zespół Orzekający w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności: z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku) lub z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).

Osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje:

- zwolnienie z opłaty abonamentowej za radio i telewizję - tylko dla osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. (na podstawie orzeczenia stwierdzającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku)

- 50 proc. rabatu na usługi telekomunikacyjne (przyłączenie do sieci i abonament) - przysługuje dorosłym i dzieciom, które ukończyły 16. rok życia i dotyczy planów:

- plan doMowy tp60

- plan doMowy tp300

- plan tp przyjazny

- plan tp socjalny

- plan tp startowy

- plan tp standardowy

- plan tp60

Z jakim orzeczeniem masz prawo do rabatów?

- w przypadku choroby narządu wzroku - z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (04-O),

- w przypadku zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu - z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z symbolem przyczyny niepełnosprawności (03-L),

- w przypadku zastosowania przez Zespół Orzekający w orzeczeniu więcej niż jednego symbolu przyczyny niepełnosprawności:

- z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącz- nym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje sym- bol przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku),

- z orzeczeniem znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeżeli w łącznym symbolu przyczyny niepełnosprawności występuje symbol przyczyny niepełnosprawności 03-L (zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu).

Prawo do rabatów mają także opiekunowie prawni osób niepełnosprawnych, jeśli są stałe lub czasowo zameldowani z osobą niepełnosprawną w tym samym lokalu lub budynku.

Możesz dostać specjalną fakturę

Osoby słabo widzące lub niewidome mogą otrzymywać od TP faktury:

- w alfabecie Braille'a,

- dużą czcionką (16-18 pkt)

- przesłane pocztą elektroniczną, które można powiększyć na komputerze.

Zamówienie na dodatkową fakturę możesz złożyć telefonicznie (tel. 9393), przesłać faksem (tel. 9394), pisemnie (Telekomunikacja Polska SA, ul. Bażantów 35, 40-668 Katowice) lub w salonie sprzedaży TP.

Muzea, teatry, kina

W muzeach państwowych za bilety płacisz połowę ceny normalnego biletu. Większość galerii, skansenów czy ogrodów zoologicznych również udziela zniżek dla emerytów (do 25 proc. ceny biletu). Zasady sprzedaży placówki ustalają samodzielnie, zwykle wystarczy w kasie okazać legitymację emeryta-rencisty, lub ostatni odcinek renty czy emerytury. O zniżki pytaj też w wybranych kinach i teatrach.

Również wstęp na imprezy sportowe może okazać się tańszy. Niektóre kluby sportowe mają pulę biletów ulgowych dla emerytów po 65. roku życia. Cena takiego biletu zwykle wynosi połowę ceny normalnego biletu na mecz.

Ulga na psa

W niektórych miastach osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, są zwolnione z opłat za posiadanie psa. Wysokość stawek jest różna - ustalają ją lokalni włodarze.

Emeryci też płacą mniej za Internet

Jeśli w ciągu roku płaciłeś za dostęp do sieci, możesz skorzystać z tzw. ulgi na Internet. Masz prawo odliczyć od dochodu wydatki na Internet do wysokości 760 zł. Warunkiem jest jednak samodzielne złożenie zeznania rocznego. Jeśli rozliczenie z fiskusem pozostawisz ZUS-owi, nie możesz skorzystać z ulgi.

Taniej w aptece...

Na rynku są już apteki, które oferują specjalne rabaty dla emerytów - np. w wyznaczone dni tygodnia możesz wykupić leki z 5-10-proc. upustem. Warto więc przed wykupieniem recepty zapytać w aptece czy i kiedy można skorzystać z takiej ulgi. Informacje o promocjach na leki pojawiają się też na stronach m.in.: www.apteka.senior.pl, www.kupnajtaniej.pl, www.eapteka.pl.

…w sklepie

Na podobnych zasadach jak apteki rabaty dla seniorów oferują duże, sieciowe supermarkety. I tak na przykład w wyznaczony dzień tygodnia możesz skorzystać z rabatu na zakupy (np. 5-10 proc.) albo otrzymać dodatkowe punkty na karcie lojalnościowej, które później zamieniasz na prezenty.

…i w punktach usługowych

Emeryt może liczyć na ulgi również w niektórych punktach usługowych. Dlatego zanim wyciągniesz portfel, powinieneś zapytać, czy przypadkiem nie przysługuje ci zniżka. Wiele gabinetów dentystycznych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oferuje emerytom bardzo korzystne ulgi na wiele zabiegów, również upiększających i pielęgnacyjnych. Promocje dla emerytów dotyczą czasem również wizyt w solariach, masaży czy zabiegów manicure. Spore zniżki proponują emerytom również firmy sprzedające okulary korekcyjne oraz sprzęt rehabilitacyjny. Wiele basenów i pływalni oferuje emerytom ulgowe bilety wstępu. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia.

Taniej za wakacje i za rekreację

Emeryci i renciści tradycyjnie mogą liczyć na zniżki w domach wczasowych w miejscowościach mających status uzdrowisk. Zdarza się jednak, że zniżki te, zwykle w wysokości od 10 do 30 procent, dotyczą tylko pobytów poza sezonem turystycznym.

Jeśli chodzi o rekreację w miejscu zamieszkania, emeryt może liczyć na zniżki na większości pływalni. Ulgi te zwykle uzależnione są od pory dnia. Obejmują na przykład wstęp na basen w godzinach, w których nie jest najbardziej oblegany, czyli np. rano.

Jeśli marzą ci się dalekie podróże, to masz również szansę na tańszy przelot. Większość międzynarodowych linii lotniczych oferuje ulgi na przeloty dla pasażerów po 60. roku życia (na podstawie dowodu tożsamości). Ulga ta ustalana jest indywidualnie przez linie lotnicze. Można zaoszczędzić od 10 do 20 proc. ceny biletu.

- Wiem, że przysługują mi różne zniżki, ulgi, dofinansowania, ale tak naprawdę dokładnie nie wiem, do czego mam prawo. O wszystko trzeba się dopytywać. Na pewno mogę korzystać z ulgi na bilety w pociągach i autobusach, a także ze zniżek na niektóre leki w aptece. Chciałbym znać wszystkie swoje przywileje.

 

Tekst i zdjęcia R. Mrozik

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

W restauracji „TOBIASZ” w dniu 31.01.2014r. odbyło się spotkanie integracyjne członków kół PZERiI podporządkowanych
bezpośrednio zarządowi okręgowemu w Bydgoszczy. Uczestniczyli w nim członkowie z kół: Śródmieście, Romet, Wzgórze
Wolności, Szwederowo, Błonie, Wyżyny, Fordon, Bartodzieje, Leśne i Dąbrowa Chełmińska. W sumie ponad 80 osób. Na
wstępie przewodniczący Zarządu Okręgowego Zdzisław Tylicki przedstawił propozycje wypoczynku na rok 2014,
po dopracowaniu zostanie ona w połowie lutego zamieszczona na naszej stronie internetowej. Eksperci z Banku Pocztowego
w Bydgoszczy Barbara Dąbrowska i Violetta Branicka-Antoszkiewicz przedstawiły propozycję produktów bankowych
kierowanych do seniorów. Po dobrym posiłku przy dźwiękach muzyki w wykonaniu pani Danuty Synowieckiej rozpoczęły
się tańce. Całość spotkania przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Pozostałe zdjęcia

 

List do Rady Miasta

Więcej…
 

UCHWAŁA
PLENUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
podjęta na posiedzeniu w dniu 23 października 2013r.

Uchwała Nr 77/13/X/2013

Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na podstawie
§ 25 pkt 6 Statutu Związku oraz § 7 pkt 1 ppkt 1, 2, 3 „Zasad gospodarowania funduszami i majątkiem Związku” oraz Uchwały Prezydium Zarządu Głównego PZERiI Nr 16/3/X/2013 z dnia 22 października 2013 r. postanawia:
1)    podwyższyć miesięczną składkę związkową z kwoty 2,50 zł (słownie – dwa złote pięćdziesiąt           groszy). tj. 30 zł. Rocznie,
2)    podwyższyć wpisowe pobierane od nowo wstępujących członków zwyczajnych do wysokości            3,00 zł. (słownie – trzy złote),
3)    podwyższyć odpłatność za legitymacje związkowe do wysokości 5,00 zł (słownie – pięć                  złotych),
4)    podwyższyć odpłatność za wydawane zaświadczenia na ulgowe przejazdy PKP dla osób nie będących członkami Związku do wysokości 10 zł. (słownie – dziesięć złotych.

Dane zawarte w pkt 1, 2, 3, 4 w/wym. Uchwały obowiązują od dnia 1 stycznia 2014 r.

Tekst Z. Kosmalska
Zdjęcia R. Mrozik

W dniu 08.11.2013r. po raz czwarty mieszkańcy Osiedla Leśne obchodzili Święto ulicy 11 Listopada połączonego z Narodowym Świętem Niepodległości. Gospodarzami tej uroczystości był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr VII mających swoją siedzibę przy tejże ulicy. Wśród licznych sponsorów, którzy włączyli się w godne uczczenie  tych świąt była Rada Osiedla Leśne. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Uroczystości obfitowały w różne atrakcje między innymi:
- galę pieśni patriotycznych
Przemarsz ul. 11 Listopada pod przewodnictwem Orkiestry Wojskowej oraz 11Dywizji Artylerii Konnej, dzieci przedszkoli, szkół oraz licznie przybyłych mieszkańców osiedla i innych. Nie zabrakło w pochodzie Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Festynu ulicznego” Mikrofon dla każdego”
- Pozoracji pola walki, sprzętu wojskowego, ekspozycji militariów
- Pokazów wojskowych i służby maltańskiej.
- Konsumpcji grochówki wojskowej.
Żandarmeria Wojskowa rozegrała mecz piłki nożnej kontra nauczyciele i uczniowie VII LO. Impreza cieszyła się dużą popularnością i aplauzem mieszkańców.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

XVIII Wieczór Seniora w Więcborku

Tekst Zofia Najdowska.
Zdjęcia Ryszard Mrozik

"Piękna, integracyjna impreza pn.XVIII Wieczór Seniora odbyła się 12 października 2013r.w Więcborku.
Do sali gimnastycznej Gimnazjum przybyli wszyscy chętni emeryci, renciści i osoby
niepełnosprawne z
terenu miasta i gminy Więcbork oraz gminy Sośno
/około 230 osób/.Uroczystość rozpoczęła  orkiestra
dęta swoim mini recitalem, następnie przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Więcborku
Kazimierz Buława powitał gości: burmistrza Więcborka Pawła Toczkę, wójta gminy Sośno Leszka Stroińskiego,
panią poseł RP Iwonę Kozłowską, przewodniczących: Rady Miasta Więcborka i gminy Sośno, radnych,
członka Prezydium Zarządu Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Ryszarda Mrozika. innych przedstawicieli
samorządowych, miejscowych instytucji oraz duchowieństwa.
W dalszej części Wieczoru sekretarz tut. Oddziału
PZERiI Zofia Najdowska opowiedziała o przedsięwzięciach  Zarządu w roku 2013r, zachęcała do aktywności i
aby na starość spojrzeć z pozytywnej i słonecznej strony, gdyż w seniorach tkwi jeszcze wielka siła wiekowa.
Następnym punktem były podziękowania od Zarządu Oddziału PZERiI w Więcborku w postaci Daru Serca
/ "anioł trzymający serce"/
dla właścicieli Piekarni-Cukierni  w Wituni i Gminnej Spółdzielni w Sośnie, za
10-letnią pomoc przy organizacji spotkań dla emerytów i rencistów z  obu gmin.
W swoich wystąpieniach
przybyli  goście nie szczędzili słów życzliwości dla wielkiej rzeszy seniorów, wyrazili uznanie dla organizatorów
XVIII Wieczoru Seniora, były uściski i mnóstwo kwiatów. W tym punkcie uroczystości pan Ryszard Mrozik
wręczył pp.sekretarz i skarbnik /Zofii Najdowskiej i Annie Pawlikowskiej/ Dyplomy od Wojewody
Kujawsko-Pomorskiego za zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz emerytów, rencistów i inwalidów.
Corocznym elementem uroczystości jest nadanie tytułu Seniora Roku-otrzymała go pani Jadwiga Łoś, która
od 33 lat aktywnie uczestniczy we wszelkich zadaniach więcborskich seniorów. Słowa podziękowania
prowadząca skierowała do p.Pawła Węgrzyna-za pomoc przy oprawie fotograficznej i komputerowej działań tut.
Oddziału PZERiI. 
Przyjęliśmy do swego grona troje nowych członków, a długoletnim członkom /więcej niż 20 lat/ wręczone zostały
pamiątkowe medale /22 osoby/.
Jednym z najważniejszych momentów Wieczoru są  odznaczenia dla par, które
mogą pochwalić się 50-letnim stażem w pożyciu małżeńskim. Złotych Jubilatów było 8.par.Dekoracji medalami od
Prezydenta RP dokonał Burmistrz Więcborka. Należy nadmienić, że przez cały trwania Wieczoru, orkiestra dęta
zaznaczała swoją obecność grając fanfary orkiestrowe, co nadawało rangę toastów  na cześć wyróżnionych.
Słodką chwilą spotkania był 5-ciopiętrowy tort ufundowany przez Burmistrza, który  jako pierwszy dokonał podziału.
Wspólny podwieczorek, przysłowiowy chleb ze smalcem i kolacja dla wszystkich obecnych okazały się chwilami
integrującymi całą przybyłą społeczność. 
Wesołej rozrywki dostarczył Kabaret "Trójka" z Bydgoszczy oraz występ Klubu Seniora z Więcborka. Zwieńczeniem
XVIII Wieczoru Seniora były tańce przy muzyce zespołu "Relax", którego członkami są też seniorzy. Do zobaczenia za rok!!"

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostałe zdjęcia

***

Tekst: Zofia Najdowska
Zdjęcia: Leon Najdowski
SENIORZY W STOLICY
"11 i 12 czerwca grupa seniorów z OR PZERiI w Więcborku (dołączyło i kilkoro juniorów ) 
przebywała w stolicy. Opiekę nad wycieczką sprawowało Biuro Turystyki NOVUM TRAVEL
z Więcborka, któremu za sprawną organizację pobytu w Warszawie należą się brawa! 
Tylko dwa dni, a jak wiele zdobytych wrażeń, nowych wiadomości i przede wszystkim 
poznanie różnorodnych zabytków mających wartość historyczną i kulturową.Piękna nasza 
stolica zachwyca współczesnymi obiektami sztuki,nauki i sportu.Pierwszy dzień pobytu to 
zwiedzanie Starówki, Krakowskiego Przedmieścia i Zamku Królewskiego. Drugi dzień 
przyniósł wiele innych atrakcji: spacer po Łazienkach, spotkanie z posłanką Iwoną Kozłowską 
i uczestnictwo w obradach Sejmu, zwiedzanie Wilanowa,tura objazdowa metrem. Chwilą 
zadumy było przejście po Wojskowych Powązkach i złożenie zniczy przy Pomniku Ofiar
katastrofy smoleńskiej. Podsumowaniem turystycznej eskapady było zwiedzanie 
Stadionu Narodowego. Każdego z uczestników wycieczki zachwyciła nowoczesność obiektu, 
jego wielkość, przestrzeń i estetyka. Jeszcze ciekawostka z pobytu w Sejmie.
Naszą grupę siedzącą na galerii sejmowej przywitał prowadzący obrady wicemarszałek 
Cezary Grabarczyk ,podkreślając pobyt seniorów w takim momencie obrad, gdy mowa była
o pokoleniu najmłodszych czyli przedszkolakach.Ta bardzo miła chwila dla nas została 
podkreślona oklaskami ze strony obecnych posłów .Do domu wróciliśmy mocno zmęczeni, 
ale warto było,gdyż "Warszawa da się lubić......"


* * *
Zofia Najdowska
"Maj, to miesiąc rozpoczynający czas spotkań i zabaw na wolnym powietrzu i właśnie grupa 70-ciu seniorów z Oddziału PZERiI w 
Więcborku wybrała Karczmę "Jeleń" na majówkę. Karczma wybudowana przez górala  ma wystrój iście zakopiański. Odległość od
Więcborka 12 km pozwoliła na dwa kursy autobusem, aby przemieścić uczestników majówki. Właściciele przywitali nas grillowaną 
karkówką, swojskim chlebem i słodkościami. Może nie wszystko było zdrowe dla osób z "jesienną" metryką, ale co tam-apteka też 
czeka na klientów! Najbardziej radośni byliśmy na parkiecie, bo tym razem urządzono nam DYSKOTEKĘ!!Muzyka taneczna lat 60-tych
i nie tylko, wyzwoliła w seniorach tyle emocji, że nie straszny był udział w przeciąganiu liną kobiety kontra mężczyźni /wygrały panie!/.
Program spotkania przeplatany zabawami i konkursami, zwiedzaniem mini zoo i sesjami fotograficznymi z kapeluszami, stał się
początkiem realizacji zamierzeń emerytów w okresie wiosenno-letnim. Ważne jest to, że seniorzy sami potrafią zorganizować sobie 
czas, aby jak najmniej spędzać go w domu, co nie uszło uwadze przewodniczącemu Zarządu Okręgowego PZERiI  w  Bydgoszczy 
Zdzisławowi Tylickiemu, który odwiedził świętujących maj w Karczmie "Jeleń".

 

Tekst i zdjęcia Jadwiga Rogala

Ciekawostki o Brukseli

Na zaproszenie europosła Janusza Zemke w Brukseli przebywała między innymi grupa seniorów z PZERiI.
Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego. Ponadto mieszczą się tutaj również siedziby ważnych międzynarodowych instytucji, takich jak: NATO (od 1967 r.), Euratom, wiele jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej (jak choćby od 1958 r. Komisja Europejska), a także kilkudziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych.
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy po przybyciu do  stolicy Belgii jest z pewnością dwujęzyczność. Wszystkie nazwy ulic czy urzędów, tablice informacyjne, znaki drogowe, oficjalne obwieszczenia, a nawet reklamy są napisane w dwóch językach francuskim, którym posługuje się większość (85-90% ludności) oraz flamandzkim. W ogóle w Belgii używa się aż 4 języki: francuski, flamandzki, niemiecki i waloński. Każda z grup językowych posiada odrębne szkoły, uczelnie, biblioteki, teatry. Cała Belgia jest znana z czekolady, natomiast Bruksela jest zdecydowanym faworytem przysmaków czekoladowych.
Brukselę uważa się za najbardziej zbiurokratyzowane miasto  na świecie – około 700 tys. osób pracuje w administracji. Bruksela to również ważny ośrodek akademickim, kulturalny – teatry, opera, orkiestra symfoniczna, liczne muzea, których w mieście jest ponad 30.
Najważniejszym symbolem Brukseli jest figurka nagiego, sikającego chłopca, nazwanego Manneken Pis, która często jest ubierana w różnorodne stroje ludowe z okazji uroczystości.
Z miastem związanych było wielu wybitnych obywateli, należy wymienić Laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1913 r. Henri-Marie La Fontaine”a
Architektonicznym symbolem Brukseli jest Atomium – powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości całkowitej przekraczającej 100 metrów. Atomium zbudowane zostało z okazji światowej wystawy Expo w 1958 r.

Więcej zdjęć

* * *

Tekst i zdjęcia Krystyna Suszczyńska

Już po raz drugi w tym roku w okresie od 29.06. do 09.07.2013 grupa 51 osób – członków PZERiI z Bydgoszczy
i Szubina wypoczywała na wczasach we Władysławowie w pensjonacie „ Neptun” . Pogoda była super – czyli obowiązkowe plażowanie, spacery a niektórzy odważniejsi zażywali kąpieli morskich. Humory dopisywały i atmosfera również. W czasie pobytu oprócz wycieczek po okolicy, do Juraty i na Hel mieliśmy możliwość uczestniczyć w festynach z okazji 50 - lecia Władysławowa ( 29.06.) oraz w XV Międzynarodowym Zjeździe Kaszubów ( 6-7.07.13 ). W trakcie tych imprez Władysławowo było jedną wielką sceną zarówno dla artystów i twórców ludowych, a my mogliśmy korzystać z tych atrakcji i wesoło spędzać czas i bawić się z gośćmi w mieście i na plaży. Humor dopisywał nam również w trakcie wieczorku zapoznawczego i ogniska z pieczeniem kiełbasek , a śpiewane piosenki i opowiadane kawały wprowadziły wesołą i niezapomnianą atmosferę. Z żalem trzeba było się pakować i wracać , ale wiemy na pewno że warto tam być ( ze względu na warunki i pyszne jedzenie ) i wrócimy tam w przyszłym roku.


 

Wybory na Wzgórzu Wolności     więcej

 

Więcej…
 

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Inowrocławiu wybrał nowe władze

9 kwietnia br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Rejonowego PZERiI w Inowrocławiu. Na zaproszenie przewodniczącej wzięli w nim udział sekretarz wojewódzki SLD Ireneusz Nitkiewicz oraz przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bydgoszczy Zdzisław Tylicki.    Więcej


 


© 2015 Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów - Zarząd Okręgowy w Bydgoszczy